پاسخی به ادعاها درباره حضور استقلال در دسته ۳

حضور استقلال در دسته ۳؛ اتفاقی که پرسپولیسی‌ها برای کری‌خوانی و تحقیر تیم حریف مدام از آن یاد می‌کنند و البته استقلالی‌ها هم توجیهات خود را برای رخ‌دادن آن دارند. از جمله این توجیهات، یکی قانون به زعم آنها (و البته خیلی‌های دیگر) مضحکی است که به موجب آن استقلال به دسته ۳ تبعید شد. استقلالی‌ها همچنین معتقدند که عمر این قانون فقط یک سال بوده و در صورت تداوم اجرای آن در سال بعد، پرسپولیس هم راهی دسته ۳ می‌شد. دفاعیه دیگر استقلالی‌ها مربوط به نقش‌آفرینی پرسپولیسی‌ها در اجرای این قانون می‌شود. حساب «فوتبال فارسی» در اینستاگرام، در دو پست، به هر دوی این ادعاها پرداخته و نقش‌ پروین و عابدینی و همچنین این ادعا که پرسپولیس هم سال بعد باید به دسته ۳ سقوط می‌کرده را رد کرده است.

اگر مطالب اینستاگرام فوتبال فارسی در رد ادعاهای سایت نود درست باشد؛ باید به حال این وبسایت تأسف خورد که چگونه نویسندگان خود را از میان ادمین‌های کانال‌ها و پیج‌های هواداری انتخاب می‌کند و مشخص نیست اگر اعتبار برنامه نود نبود، وبسایت نود مستقلا چه جایگاهی بین رسانه‌های ورزشی می‌داشت.

نقش‌رقیبتحریف‌۹۰

پروین و عابدینی نقشی نداشتند

در ماجرای سقوط استقلال به دسته سوم لیگ کشوری در سال ۱۳۷۱، برخی دانسته یا نادانسته و به ناحق نام دو نفر را به عنوان مسببین این سقوط معرفی کرده و آن را حاصل توطئه تیم رقیب می‌دانند. این دو نفر علی پروین و امیر عابدینی هستند که به ناحق نام‌شان در این پرونده مطرح می‌شود.

علی پروین به گواه مصاحبه‌های مکتوب آن زمان یکی از مخالفان طرحی بود که به موجب آن استقلال به دسته سوم سقوط کرد. پروین که در آن زمان همزمان سرمربی تیم ملی و پرسپولیس بود، ابایی از بیشتر بودن بازیکنان استقلالی در ترکیب تیم ملی نداشت. هر چند در زمان سقوط استقلال، اغلب شاگردان استقلالی او در تیم ملی این تیم را ترک کرده بودند.

امیر عابدینی نیز در سال ۷۱ اصلا سمتی نه در پرسپولیس و نه در فدراسیون فوتبال نداشت و مشخص نیست بر چه اساس نام او در پرونده سقوط استقلال مطرح شده است. او هنوز در آن زمان به مدیریت در عرصه فوتبال ورود نکرده بود. عابدینی در سال هفتادوسه رییس فدراسیون شد و با برگزاری جام برتر تهران باعث شد تا استقلال با قهرمانی در این جام مستقیما از دسته سه به دسته یک صعود کند. در این سال جام برتر تهران بین استقلال، کشاورز،پاس، پورا، آرارات، بانک تجارت و پارس خودرو برگزار شد و سایپا و پرسپولیس به دلیل آنکه در لیگ هفتادودو اول و دوم شده بودند مستقیما جواز حضور در لیگ هفتادوسه را پیدا کردند. لازم به ذکر است که در این سال پروین هیچ سمتی در پرسپولیس نداشت.

در سال ۷۱ ناصر نوآموز رئیس فدراسیون بود و تنها دو دوره از لیگ آزادگان برگزار شده بود و هنوز قانون مشخصی برای صعود و سقوط تیم‌ها وضع نشده بود. بر همین مبنا برای هر استان سهمیه‌هایی تعیین کردند و تیم‌های تهرانی به صورت دوره‌ای با هم بازی کردند و در نهایت استقلال با کسب سه تساوی و سه امتیاز به عنوان تیم یکی مانده به آخر، مجبور به انتخاب بین بازی در لیگ تهران و لیگ دسته سوم شد. هر چند استقلال در لیگ فصل قبل رتبه سوم را کسب کرده بود. علاوه بر فدراسیون فوتبال با طرح عجیبش، مدیریت باشگاه استقلال که مسبب فراری دادن منصور پورحیدری و بسیاری از ستاره‌‌های استقلال از این تیم شده بود نیز در ماجرای سقوط این تیم به دسته سوم مقصر بودند.

وبسایت برنامه 90
سایت نود تحریف کرده است

سایت نود ادعا می‌کند اگر همان قانونی که در مورد دسته سه رفتن استقلال اعمال شده سال بعدش هم اعمال می‌شد پرسپولیس هم باید به دسته سه می‌رفت. این ادعا بدان معناست که پرسپولیس سال بعدش در جام برتر تهران شرکت کرده و همانند استقلال بین تیم‌های تهرانی به مقام یکی مانده به آخر رسیده پس باید همانند استقلال به دسته سوم می‌رفت. در حالی که سایپا و پرسپولیس در آن سال مستقیما جواز حضور در لیگ ۷۳ را یافتند و اصلا در انتخابی تهران که با عنوان جام برتر تهران برگزار می‌شد شرکت نداشتند.
دروغ این نوشته سایت مذکور در آن است که در سال ۷۳ سایپا و پرسپولیس به عنوان قهرمان و نایب‌قهرمان لیگ آزادگان سال ۷۲ مجوز حضور در لیگ ۷۳ را داشتند و بنابراین این دو تیم در جام برتر تهران که برای تعیین تیم‌های تهرانی حاضر در لیگ ۷۳ برگزار می‌شد حضور نداشتند. در جام برتر تهران سال ۷۳ که اردیبهشت ماه برگزار شد تیم‌های استقلال، کشاورز، پاس، آرارات، پارس‌خودرو، بانک تجارت و پورا به صورت دوره‌ای با هم بازی کردند که استقلال اول شد و جواز حضور در لیگ را پیدا کرد. اگر ادعای سایت نود درست باشد باید در تاریخ دربی‌های تهران، دربی اردیبهشت ۷۳ هم باشد در حالی که پرسپولیس و استقلال از بهمن ۷۱ تا دی ماه ۷۳ با هم بازی نکردند. بنابراین اینگونه نبود که طبق همان قانونی که استقلال به دسته سوم رفت پرسپولیس هم باید در سال ۷۳ به دسته سه سقوط می‌کرد. این ادعای سایت نود که فقط هم در این سایت مطرح شده، کذب محض است و با رجوع به آرشیو نشریات آن زمان به راحتی قابل تکذیب کردن است‌. هر چند کسانی که در آن زمان فوتبال را دنبال کرده‌اند می‌توانند بر اتفاقات واقعی رخ داده در آن زمان شهادت دهند نه توهمات نویسنده نود.

جالب اینکه این مطلب کذب مدت‌هاست که بر روی سایت نود قرار دارد و منبع بسیاری از هواداران استقلال هم شده است. کمترین کاری که یک سایت مدعی حرفه‌ای بودن می‌تواند برای اصلاح اشتباه خود انجام دهد، حذف این قسمت از متن است.

در متن همچنین ادعا شده که استقلال چند هفته مانده به پایان قهرمان لیگ دسته سوم شده در حالی که لیگ دسته سوم به صورت دوگروهی برگزار می‌شد و استقلال باید برای ثبت قهرمانی دیدار نیمه‌نهایی و فینال را برگزار می‌کرد. چطور تیمی که در فینال پلی‌اکریل را برده چند هفته مانده به پایان قهرمانی‌اش قطعی شده؟ همین ادعا نشان دهنده ضعف مفرط نوشته فوق در سایت نود است.

پ.ن: ما هم اعتقاد داریم که استقلال با قانونی عجیب و به ناحق به دسته سوم رفت اما این دلیل بر این نمی‌شود که اتفاقات را به میل خود تحریف کنیم

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *